2014/03/05

Domowy ogródek

Zanim przyjdzie wiosna i zrobi się wystarczająco ciepło na prace w ogrodzie, mozemy stworzyć własny domowy ogródek. Aby cieszyć się własną kolekcją ziół nie potrzebujemy tak naprawdę wielu zasobów ani ciężkiej pracy. W domu, tak na dobrą sprawę, możemy wyhodować wszystko, ale najbardziej warto pomyśleć o:


OREGANO - wieloletnia roślina, którą powinno się posiać niezbyt głęboko. Lubi dobre nasłonecznienie i umiarkowane. nawadnianie. Jest odporna na zimno. Może wyrosnąć do 70 cm. Idealnie nadaje się np. do pizzy, pomidorów,  owoców morza, omletów, serów, zup, warzyw czy potraw mięsnych.



MIĘTA - wieloletnia roślina o fantastycznym zapachu. Lubi  dobrze nasłonecznione miejsca i wilgotną, ziemię próchniczą. Najlepiej siać ją wiosną. Przyprawiać nią można sałatki owocowe, syropy, napoje czy sosy. Fantastycznie nadaje się również do drinków, np. mojito.





BAZYLIA - jednoroczna roślina, lubiąca miejsca bardzo nasłonecznione. Należy ją posiać rzadko i płytko, w przepuszczalnej i wilgotnej ziemi. Jest bardzo delikatna. Wyrasta do 30-40 cm. Podlewa się ją jedynie w południe, a w gorące dni wystarczy spryskać wodą. Do potraw dodaje się ją tuż przed końcem gotowania. Idealna do sałatek.

MELISAwieloletnia roślina. Łatwiej hoduje się ją z sadzonek niż z nasion. Jest ziołem o zapachu zbliżonym do cytryny. Wyrasta nawet do 1 m wysokości. Najlepiej sadzić ją w dużej doniczce. Wymaga dużej ilości ziemi. Jest ziołem o właściwościach uspokajających.





LUBCZYK - wieloletnia roślina, najlepiej wysiewa się ją w marcu. Lubi umiarkowane podlewanie. Jest rośliną dość wymagającą, lubi obfite nawożenie. Poprawia trawienie i oczyszcza organizm. Można go dodawać do zup, sosów, ryb, drobiu, wołowiny i twarogów.







MAJERANEK jednoroczna roślina , a przy sprzyjającej pogodzie dwuletnia. Lubi dobrze nasłonecznione miejsca i żyzną glebę. Najlepiej dodawać do dań ciężkostrawnych, potraw z warzyw strączkowych i tłustych mięs. Najlepiej smakuje w polskim żurku i kiełbasach.





TYMIANEKwieloletnia roślina o barwnych i niesamowicie aromatycznych liściach. Lubi dobrze nasłonecznione miejsca i dobrze przepuszczalną glebę. Świetnie znosi uprawę w zamkniętych pomieszczeniach. Najlepiej siać go na wiosnę. Wyrasta do 30 cm, silnie się rozgałęzia. Można dodawać go do zup, sosów, marynat i farszów. 






KOLENDRA - jednoroczna roślina, którą najlepiej wysiewa się w żyznej ziemi. Lubi słoneczne i suche miejsca.. Wyrasta nawet do 80 cm. Kolendrę możemy używać do pieczonych mięs, świątecznych ciast oraz do domowych kiełbas i pasztetów. 




KOPEREK - jednoroczna roślina, która osiąga do 60 cm wzrostu. Wysiewa się go na wiosnę. Wymaga słonecznego i osłoniętego od wiatru miejsca. Można siać go kilka razy do roku. Jest świetnym dodatkiem do ogórków, sałatek, surówek, ziemniaków i ryb.

ZIELONA PIETRUSZKAroślina dwuletnia. Jedna z najpopularniejszych i łatwych w hodowli. Lubi nasłonecznione miejsca z lekkim cieniem oraz żyzną i wilgotną ziemię. Nie lubi natomiast zimna. Jej liście można wykorzystywać już w pierwszym roku, natomiast korzenie w drugim. Można używać do zup jarzynowych, gotowanych ziemniaków, ryb, sałatek, sosów, kanapek i potraw jajecznych.

SZAŁWIAwieloletnia roślina, która lubi słoneczne miejsca. Jej nasiona wysiewa się prosto do doniczek, z lekką, spulchnioną glebą. Po kwitnieniu należy ją przycinać. Całkiem dobrze znosi długie i mroźne zimy. Jej kwiaty można dodawać do sałatek lub zaparzyć aromatyczną herbatę. Liście dodaje się do wieprzowiny, kaczki, sera, masła, ciast oraz deserów.



ROZMARYN - wieloletnia roślina. Lubi nasłonecznione miejsca, spulchnioną ziemię i niezbyt obfite podlewanie. Wysiewa się go wiosną do doniczek, ale najłatwiej hodować go z sadzonek. Jego kwiaty możemy dodawać do sałatek, a liście w niewielkich ilościach do potraw mięsnych i rybnych.


ESTRAGONwieloletnia roślina, która lubi słoneczne miejsca. Wysiewa się ją na wiosnę do lekkiej i suchej ziemi. Powinno się ją przerywać i przesadzać co 40 cm. Jest ziołem o bardzo pikantnym i dyskretnym zapachu, dlatego należy go używać z umiarem. Można dodawać go do lekkich zup, sałatek, potraw z ryb, steków, majonezu i marynat.



CZEGO BĘDZIEMY POTRZEBOWAĆ?
- sadzonki lub nasiona,
- ziemię,
- woda,
- doniczki,
- łopatka,
- rękawice,
- kilka starych gazet, aby zanadto nie nabałaganić,

CIEKAWE ARANŻACJE:
Źródło:murator

Źródło:tumblr

Źródło:pinger

Źródło:zszywka

Źródło:pinger

Źródło:blogger

Źródło:zszywka

Źródło:pinger

Źródło:blogger

Źródło:pinger

Źródło:ogrodnik

Źródło:wp.pl

PO DONICZKI ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO NASZEGO SKLEPU INTERNETOWEGO
POWODZENIA! :)

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Właśnie zaczynam swój własny ogródek.
    Super sklep (by the way). Będę polecać! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się i zapraszam częściej! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja rówież swój ogródek zaczęłam od Twojego bloga, kupiłem później wszystkie potrzebne mi roslinki na www.KrzewyOzdobne.Net i jakoś ruszyło. Nowa pasja odkryta, w dużej mierze dzięki Tobie ;) dziękuję i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń